Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Урок біології по темі "Ендокринний апарат людини і його особливості. Роль гормонів в обмінних процесах"

розділи: Біологія

Мета уроку:

  • вивчити матеріал про залозах внутрішньої секреції, розкрити роль гормонів в життєдіяльності організму людини;
  • узагальнити знання про нервово-гуморальної регуляції функцій організму;
  • формувати уміння витягати потрібну інформацію з різних джерел.

устаткування:

  • модель торса людини;
  • таблиця «Внутрішні органи людини», «Типи тканин»;
  • мікроскопи;
  • мікропрепарати «Молочна залоза», «Яєчник».

Хід уроку

1. Актуалізація опорних знань.

1.1. Бесіда з учнями.

Мета: з'ясувати в учнів наявні знання з теми уроку.

завдання:

Дайте відповідь усно на питання:

  • яке будова залозистогоепітелію?
  • які органи утворює залозистий епітелій?
  • чи можете ви дати поняття залоз внутрішньої, зовнішньої, змішаної секреції?
  • що таке гормони, що ви про них знаєте?

Підсумок: Заліза - це структура, що виділяє специфічні речовини. В організмі є залози двох типів - екзокринні і ендокринні. Переносячи рідинами організму, хімічні речовини діють на органи, забезпечуючи їх взаємозв'язок.

2. Поглиблене вивчення нового матеріалу.

2.1. Будова залоз. Лабораторна робота.

Мета: докладніше вивчити будову залоз зовнішньої, внутрішньої і змішаної секреції.

Завдання: виконайте лабораторну роботу.

Лабораторна робота. Мікроскопічна будова залоз зовнішньої і внутрішньої секреції.

Командна карта.

  1. Розгляньте будову залоз зовнішньої і внутрішньої секреції під мікроскопом. Порівняйте з малюнком підручника «Залозистий епітелій». Порівняйте з Мікропрепарати будова молочної залози і яєчника.
  2. Дайте відповідь письмово на питання:
  • Яка тканина складає основу залоз?
  • У чому її особливості?
  • У чому полягає відмінність і схожість в будові залоз внутрішньої і зовнішньої секреції?

Підсумок: Залози зовнішньої і секреції виділяють секрет у зовнішнє середовище через спеціальні протоки. Залози внутрішньої секреції проток не мають, і їх секрет виділяється в кров. Обидва типи залоз утворені залозистої епітеліальної тканиною.

2.2. Поняття гормонів. Робота з джерелами інформації.

Мета: отримати поняття про гормонах, їх властивості та значення.

завдання:

1. Знайдіть в підручнику визначення гормонів.

Гормони (від грец. Hormao -двігаю, спонукаю) - специфічні, фізіологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції. Вони впливають на ріст і розвиток організму, на процеси статевого дозрівання, беруть участь в регуляції діяльності організму. [4]

2. Прослухайте повідомлення однокласника про дії гормонів.

Гормони дозволяють організму реагувати на зміни зовнішнього і внутрішнього середовища. Для того, щоб функціонували нормально механізми підтримання сталості складу внутрішнього середовища організму, гормони повинні надходити в кров тільки тоді, коли в них виникає необхідність або у відповідь на зміни у зовнішньому середовищі.

Гормони володіють специфічністю, тобто впливають на строго певні клітини, тканини або органи. Гормони дуже активні, діють в дуже малих кількостях, швидко руйнуються, тому повинні надходити в кров або тканинну рідину постійно. [2]

3. Зробіть запис в зошиті про основні властивості гормонів.

  • а) володіють специфічністю;
  • б) активні, діють в малих кількостях;
  • в) надходять в кров постійно;
  • г) регулюють життєдіяльність організму.

Підсумок: Гормони виробляються в організмі людини, впливають на роботу його органів, регулюють ріст і розвиток.

2.3. Локалізація залоз внутрішньої секреції в організмі людини. Диференційована самостійна робота.

Мета: навчитися визначати локалізацію ендокринних і змішаних залоз в організмі людини на своєму тілі, моделі, малюнках.

Завдання по варіантах:

Варіант 1.

Розгляньте малюнок на сторінці 44 підручника. [4]. Покажіть на своєму тілі, де у вас розташовуються щитовидна залоза, підшлункова залоза.

Варіант 2.

Напишіть, які залози внутрішньої секреції позначені на малюнку цифрами 1-5.

Малюнок 1

Варіант 3.

Знайдіть на моделі торсу людини такі залози внутрішньої секреції:

  • гіпофіз;
  • щитовидну залозу;
  • підшлункову залозу;
  • наднирники.

Підсумок: Гіпофіз розташовується в порожнині черепа; щитовидна залоза - на шиї, попереду і з боків гортані; наднирники - над нирками; підшлункова залоза - в петлі дванадцятипалої кишки, статеві залози - в складі статевих органів.

2.4. Внутрішньосекреторна діяльність деяких залоз. Складання зведеної таблиці «Залози внутрішньої секреції».

Завдання: використовуючи інформацію підручника і повідомлень однокласників (Додаток 1) , Детально познайомитися з функціями і структурою залоз внутрішньої секреції, дані занести в таблицю:

Назва залозиЯк влаштована залізаЯкий гормон синтезуєЯкий вплив мають гормони на організмЯкі хвороби викликає порушення функції залози.

Гіпофіз. Вага 0,5 г, червонувато-бурого кольору, складається з двох частин. Регуляторні гормони, гормон росту. Керують діяльністю ендокринних залоз, контролює ріст тіла. Карликовість, акромегалія, ожиріння. Щитовидна залоза. Складається з двох частин, з'єднаних перешийком, маса 25г. Тироксин, кальцитонін. На ріст і розвиток організму, процеси обміну речовин. мікседема,

базедова хвороба, кретинізм.

Підшлункова залоза. Екзокринної тканину і острівці Лангерганса. Інсулін, глюкагон. На вуглеводний обмін (поповнення запасів глікогену). Цукровий діабет. Наднирники. Вага - близько 5г. Складається з двох шарів. адреналін,

кортікоди.

На вуглеводний обмін (розпад глікогену), водно-сольовий обмін, діяльність серцево-судинної системи. Бронзова хвороба.

2.5. Нейрогуморальна регуляція функцій організму. Інформація вчителя.

завдання:

Прослухайте уважно текст, дайте відповідь на питання:

  • чим забезпечується злагоджена робота всіх частин нашого організму?
  • в чому суть нервово-гуморальної регуляції функцій організму?

В цілому організмі нервовий і гуморальний механізми діють спільно, найбільш швидко і точно працює нервова система управління. Обидва механізми регуляції - нервовий і гуморальний взаємопов'язані. На стан нервової системи впливають утворюються в залозах внутрішньої секреції гормони. Але функціями ендокринних залоз керує нервова система.

Наприклад, при надлишку цукру в крові нервова система стимулює функцію внутрисекреторной частини підшлункової залози. У кров надходить більше інсуліну і зайвий цукор під його впливом відкладається в печінці і м'язах у вигляді глікогену. При інтенсивній м'язовій роботі, посилюється діяльність надниркових залоз - він сприяє перетворенню глікогену в цукор. Багато ендокринних захворювань розвиваються внаслідок ураження нервової системи (цукровий діабет, базедова хвороба). Відомий випадок розвиненого за одну ніч важкого захворювання щитовидної залози у матері, яка втратила двох дітей, померлих від дифтерії.

Регуляція функцій організму - процес складний, який наразі триває нейрогуморальним шляхом. [2]

Підсумок: Ендокринна і нервова системи діють координовано, підтримуючи постійність внутрішнього середовища організму. Нервова система передає сигнали у вигляді нервових імпульсів, а ендокринна використовує для цієї речовини, що переносяться кров'ю.

3. Рефлексія. Диференційований контроль знань.

Мета: перевірити, наскільки засвоєні, отримані на уроці знання.

Завдання: із запропонованих варіантів випишіть номер правильної відповіді.

Варіант 1.

1. До залоз внутрішньої секреції відносяться:

  1. підшлункова залоза;
  2. статеві залози;
  3. щитовидна залоза.

2. Гормоном підшлункової залози є:

  1. інсулін;
  2. адреналін;
  3. тироксин.

3. Змішаними залозами є:

  1. гіпофіз;
  2. слинна заліза;
  3. статеві залози.

4. При недостатній дії інсуліну:

  1. рівень глюкози в крові підвищується;
  2. рівень глюкози в крові знижується;
  3. підвищується кров'яний тиск.

5. Всіма гормональними процесами в організмі управляє

  1. гіпофіз;
  2. статеві залози;
  3. підшлункова залоза.

Варіант 2.

1. У крові хворого виявлено підвищений вміст цукру. Недолік якого гормону викликає таке явище?

  1. гормону росту;
  2. інсуліну;
  3. тироксину.

2. Гормони якої залози безпосередньо впливають на зростання людини?

  1. надниркових залоз;
  2. підшлункової залози;
  3. гіпофіза.

3. Препарат якого гормону лікарі наказують приймати хворим, що страждають мікседемою?

  1. адреналін;
  2. інсулін;
  3. тироксин.

4. Який гормон виділяється в кров при сильному хвилюванні людини?

  1. адреналін;
  2. інсулін;
  3. тироксин.

5. Яку ендокринну залозу називають "диригентом оркестру ендокринних залоз»?

  1. щитовидну залозу;
  2. гіпофіз;
  3. наднирники.

Варіант 3.

Завдання: в дужках до питанням дані варіанти відповідей, підкресліть правильні:

  1. Куди безпосередньо потрапляють гормони, які виробляються в залозах внутрішньої секреції? (Кишечник, тканинна рідина, кров'яне русло, нервові клітини, поверхня шкіри).
  2. Яке значення гормонів? (Гальмування функції органу, активізація функції органу, зростання організму, розвиток організму, регуляція обміну речовин).
  3. Чим регулюються моментальні реакції організму? (Гормони, нервова система).
  4. Який хімічний елемент є діючим початком в тироксину - гормону щитовидної залози? (Бром, калій, йод, залізо).
  5. Які хвороби розвиваються при нестачі гормону щитовидної залози? (Мікседема, базедова хвороба, гігантизм, кретинізм).
  6. З порушенням функції якої залози у дорослої людини пов'язана хвороба акромегалія - ​​збільшення стоп і кистей, м'яких тканин обличчя? (Щитовидної залози, гіпофіза, надниркових залоз, підшлункової залози, паращитовидних залоз).
  7. Що служить безпосереднім джерелом секреції гормонів в організмі (їжа, світло, повітря, сам організм)?
  8. Чи впливає навколишнє середовище на функцію залоз внутрішньої секреції? (та ні). [1]

Підсумок: Самоперевірка. відповіді:

  • на варіант 1: 3,1,3,1,1;
  • на варіант 2: 2,3,3,1,2;
  • на варіант 3: 1. в кров'яне русло, 2. все перераховане, 3. все перераховане, 4. йод, 5. мікседема, кретинізм, 6. гіпофіза, 7. сам організм, 8. так.

Якщо впоралися з першим варіантом - тема уроку засвоєна. Якщо впоралися з другим варіантом - ви готові здавати іспит за курс основної школи з даної теми. Якщо впоралися з варіантом 3 - ви готові здавати іспит по темі уроку на вступних іспитах до навчального закладу.

4. Підсумок уроку. На уроці ви показали вміння логічно мислити, відбирати і оцінювати інформацію. Щоб бути успішним сьогодні потрібно володіти інформаційною грамотністю. Сьогодні ви, хлопці, зробили ще один крок на шляху до оволодіння цим мистецтвом.

Бібліографічний список:

  1. Богданова, Т.Л. Біологія. Завдання і вправи: посібник для вступників до вузів; [текст] / Т.Л.Богданова. - М .: Вища школа, 1984. - 320 с.
  2. Грін, Н. Біологія: в 3-х т. Т2; [текст] / Н.Грін., У.Стаут., Д. Тейлор. Пер.с анг. / Под ред. Р.Сопера.- М.: Мир, 1990.. - 325с.
  3. Звєрєв, І.Д. книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини; посібник для учнів; [текст] / І.Д.Зверев. - 2-е изд., Перераб. - М., Просвітництво, 1978. - 239 с. з мул.
  4. Сонін, Н.І. Біологія.8 кл. Людина: Учеб.для общеобразоват.учеб.заведеній / Н.І.Сонін, М.Р.Сапін. - 4-е ізд..стереотіп. - М.: Дрофа, 2002. - 216с.: Ил.

12.03.2008

Кі органи утворює залозистий епітелій?
И можете ви дати поняття залоз внутрішньої, зовнішньої, змішаної секреції?
О таке гормони, що ви про них знаєте?
У чому її особливості?
У чому полягає відмінність і схожість в будові залоз внутрішньої і зовнішньої секреції?
В чому суть нервово-гуморальної регуляції функцій організму?
Недолік якого гормону викликає таке явище?
2. Гормони якої залози безпосередньо впливають на зростання людини?
3. Препарат якого гормону лікарі наказують приймати хворим, що страждають мікседемою?
4. Який гормон виділяється в кров при сильному хвилюванні людини?

  • Зуботехническая лаборатория

    Детали
  • Лечение, отбеливание и удаление зубов

    Детали
  • Исправление прикуса. Детская стоматология

    Детали